Şifremi Güncelle

header_image

Gelişmiş Arama
Your search results

Silifke Kuş Gözlem Alanı Hakkında

20 Kasım 2017 tarihinde MyPer tarafından paylaşıldı.

Anadolu toprakları, dünyanın en önemli kuş göç yolları arasında yer almaktadır. 500’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan topraklar, bu alanda görev yapan bilim insanlarını da ağırlamaktadır. Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan Göksu Deltası, soyu tükenmekte olan türlere ev sahipliği yapmasının yanı sıra uluslararası öneme sahip bir sulak alan olarak da bilinir.

Orta Torosların Eteğinde

Yok olma tehlikesi altında yaşam mücadelesi veren canlı türlerine üreme, yaşama ve beslenme imkanı sağlayan Göksu Deltası, endemik türde bitkilere de ev sahipliği yapar. 15 bin hektar büyüklüğe sahip olan Delta, Orta Torosların eteğinde ve Silifke ilçesinin güney ucunda kuruludur. Erdemli, Gülnar, Akdeniz ve Konya ile komşu olan Delta, şehir merkezine de 85 km uzaklıktadır.

Özel Çevre Koruma sınırları arasında sayılan alanda bulunan 10 farklı yerleşim alanı kuş bilimciler ve kuş gözlemciliği yapan insanlar tarafından da düzenli olarak ziyaret edilmektedir. Silifke kuş gözlem alanı kimi türlere sadece göç yolu oluştururken kimi türler içinse üreme ve yaşam merkezi olarak da kullanılıyor.

Kuş Gözlemciliği Nasıl Yapılır?

Kuş gözlemi yapmak isteyen profesyonel veya amatör kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu doğru bir dürbün seçimidir. Başlangıç seviyesinde olan kişiler için görüntüyü 7 ila 10 kat büyütme oranına sahip dürbünler tercih edilebilir. Göksu Deltasında görülebilecek olan kuş türleri arasında; küçük karabatak, pasbaş patka, şah kartal, gece balıkçılı, akça cılıbıt, küçük sumru ve bataklık kırlangıcı sayılabilir.

Kategori: Blog

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın

Elektronik posta adresiniz gizli tutulur, paylaşılmaz.